
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.54 mm |
| Gender | Socket (Female) |
| Connector Type | Contacts |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Termination Style | Crimp |
| Wire/Cable Gauge | 24 AWG to 20 AWG |
| Contact Plating | Gold Flash |
| Contact Material(Contact Finish) | Beryllium Copper |
| Length | 11.94 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
